Zakupienie obowiązkowej polisy OC to niemały wydatek dla każdego kierowcy. Szczególnie dla osób zarabiających najniższą krajową, emerytów, rencistów czy studentów. Towarzystwa ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie z tego sprawę i właśnie dlatego umożliwiają opłatę OC w ratach.
Wady
Pomimo tego, że ratalne opłaty mogą nieco odciążyć kieszeń kierowców, to jednak posiadają pewne wady. To przede wszystkim podwyżka kosztów rocznej ochrony. Dlaczego? Każdy ubezpieczyciel będzie wolał jednorazową opłatę. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciel od samego początku bierze na siebie odpowiedzialność za wszystkie szkody, jakie zostały spowodowane przez kierowcę. Raty nie wpływają na obniżenie bądź zawężenie zakresu ochrony – ten regulowany jest przez ustawę.
Dwie raty – dopłata 10 – 20%
Dla zakładów ubezpieczeń, możliwość ratalnej płatności to forma pożyczki dla kierowcy. W związku z czym i w tym wypadku trzeba będzie ponieść z tego tytułu odpowiednie opłaty. Ostatecznie więc suma rat będzie wyższa, niż składka opłacona jednorazowo.
Najpopularniejszy wariant ratalny to dwie półroczne płatności, w których dopłata wyniesie od 10% do 20%. Z kolei klienci, którzy wybiorą płatność kwartalną, powinni być gotowi na dodatkowe koszta wynoszące od 30% do 40%.
Ilość rat
Raczej nie ma co liczyć na podzielenie płatności na więcej rat niż cztery – to maksimum, jakie oferują ubezpieczyciele.