Ubezpieczenie szyb w naszych pojazdach, cieszy się coraz większą popularnością wśród kierowców. Możemy je dokupić, jako dodatek do standardowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Zdarza się nawet, że otrzymamy je w gratisie. Jak się zachować w momencie szkody ubezpieczeniowej szyby? Naprawić czy wymienić? Rozwiewamy wątpliwości.
Naprawa czy wymiana?
Wszystko zależne jest od od skali naszego problemu. Uszkodzeniem szyby może być zaledwie rysa – wówczas ubezpieczyciel zapewne postawi na naprawę szyby. Dlaczego? Nie jest to duża przeszkoda w eksploatacji pojazdu. Natomiast jeżeli szkodą będzie pęknięcie, szyba powinna zostać wymieniona. Dlaczego? Zlekceważenie takiej usterki może doprowadzić do tego, że pojazd nie przejdzie przez kolejne badanie techniczne.
Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w momencie wymiany uszkodzonej szyby, nasz ubezpieczyciel zdecyduje się na zamiennik tej części – a nie oryginalną część. Ten jednak może się różnić wyłącznie brakiem logo. Inne parametry techniczne powinny być bliźniaczo podobne lub chociaż zbliżone. Jest jednak pewien wyjątek – jeżeli nie można znaleźć zamienników dla konkretnego modelu, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe musi w pełni pokryć koszt wymiany uszkodzonej szyby – należy także zaznaczyć, że musi ona być oryginalna.
Za te szkody nie odpowie ubezpieczenie szyb:
- uszkodzenie tylnej szyby, stanowiącej część dachu,
- koszt za naprawę szyberdachów i okien dachowych
- uszkodzenia innych szklanych elementów pojazdu – reflektorów, lusterek itd.