Brak OC – kary

przez | 17 listopada 2020

Samochodowe OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, musi je posiadać każdy, kto jest właścicielem pojazdu mechanicznego. OC chroni osoby, mogące być poszkodowane na skutek wypadku. Podwyższenie minimalnej płacy, wiąże się jednocześnie z większą karą za brak OC.

Brak OC - kary

Polisa OC jest obowiązkowa – dotyczy wszystkich zarejestrowanych aut – nawet w momencie w którym nie są eksploatowane. W związku z czym, jej brak grozi karą i konsekwencjami. Ubezpieczenie to jest naprawdę istotne w momencie wypadku – wówczas odszkodowanie będzie pokryte z posiadanej polisy. Może to być pokrycie naprawy uszkodzonego pojazdu, rehabilitacja i leczenie osób, poszkodowanych w wypadku, ale także innych strat, które mogą wystąpić. 

Kary za brak OC

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. dotycząca ubezpieczeń obowiązkowych, reguluje obowiązek kupna OC. Mówi o tym, że nie wykupienie ubezpieczenia bezpośrednio po nabyciu pojazdu mechanicznego, ale i przerwa w opłatach, może doprowadzić do surowej kary. Karą jest sankcja finansowa – jej wysokość jest zmienna – uwarunkowana od płacy minimalnej. Kiedy rośnie płaca minimalna, automatycznie rosną również kary dotyczące obowiązkowego OC.

Jak sytuacja wygląda obecnie?

  •  900 – samochody osobowe, 350 zł – ciężarówki, autobusy, ciągniki, 150 zł – inne pojazdy – brak wykupienia OC do 3 dni.
  • 2250 zł – samochody osobowe,  3380 zł – ciężarówki, autobusy, ciągniki, 380 zł – inne pojazdy – brak wykupienia OC od 4 do 14 dni 
  • 4500 zł – samochody osobowe,  6750 zł – ciężarówki, autobusy, ciągniki, 750 zł – inne pojazdy – brak wykupienia OC od 4 do 14 dni