Czy samochód hybrydowy jest droższy w utrzymaniu?

przez | 18 listopada 2020

Samochody hybrydowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, przedstawiane są jako ekologiczne, nowoczesne i przede wszystkim oszczędne. Czy to aby na pewno prawda? I skąd opinie, że takie samochody są nieopłacalne?

Czy samochód hybrydowy jest droższy w utrzymaniu?

Czy samochód hybrydowy to oszczędność paliwa?

Samochody te są droższe niż diesel czy pojazd na benzynę. Pojawia się więc pytanie, czy faktycznie są tak oszczędne w utrzymaniu? Dzięki dynamicznie rozwijającej się technologii samochody hybrydowe faktycznie mniej palą – zarówno w mieście, jak i na dłuższych drogach. Ponadto silniki takich samochodów pracują znacznie ciszej – wynika to z faktu, że baterie montowane są m.in. w podłodze. Producenci tego typu samochodów starają się aby ich kolejne modele były naprawdę oszczędne, zużywając coraz mniejszą ilość paliwa. 

Serwisowanie auta hybrydowego 

Samochody hybrydowe są inne w budowie niż pojazdy, mające klasyczny napęd. To właśnie za sprawą budowy mogą się wydawać droższe w naprawie i jednocześnie bardziej awaryjne. Tymczasem jest całkiem przeciwnie – potwierdzają tą opinie właścicieli aut hybrydowych. Pojazdy te są tanie w utrzymaniu i bezproblemowe. A to za sprawą prostej budowy i braku kilku istotnych części – alternatora, rozrusznika czy turbosprężki. Ma to także wpływ na ich naprawę, która zazwyczaj przebiega bezproblemowo.

Taki samochód nie wymaga serwisowania silnika elektrycznego, w związku z czym najdroższymi częściami stają się baterie i akumulator. Części aut hybrydowych są odporne a układ elektryczny jest na tyle prosty, że nie wymaga wymiany części czy innych zabiegów.Wszystko to ma wpływ na oszczędność, w momencie serwisowania auta hybrydowego.

Podsumowując – samochód hybrydowy rzadko sprawia kłopoty, a ponadto jest oszczędny w utrzymaniu.